Matura z matematyki – jak się przygotować?
Matura z matematyki tuż tuż, a Ciebie dalej boli brzuch na samą myśl o wejściu na salę egzaminacyjną? Jeśli tak – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Opowiem Ci w nim o tym, jak przygotować się do egzaminu.
Dla przypomnienia egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym odbędzie się 8. maja o godzinie 9:00, a na poziomie rozszerzonym 15. maja również o godzinie 9:00.
O czym należy pamiętać w dzień egzaminu?
- Na egzamin należy zabrać ze sobą:
- Dowód osobisty – przed wejściem na salę egzaminacyjną komisja będzie legitymowała wszystkich przystępujących do egzaminu. Jest to warunek odbycia egzaminu.
- Długopis lub pióro z czarnym tuszem – po arkuszu egzaminacyjnym można pisać jedynie czarnym kolorem. Pamiętaj o tym, żeby wziąć ze sobą kilka długopisów oraz o tym, że nie mogą być to długopisy zmazywalne.
- Dodatkowo na egzamin z matematyki należy wziąć: linijkę, cyrkiel oraz kalkulator prosty (czyli taki, na którym możemy wykonać jedynie podstawowe działania matematyczne).
- Opcjonalnie możesz również wziąć ze sobą małą butelkę wody bez etykiety. Podczas egzaminu powinna ona stać na podłodze pod stolikiem.
- Pamiętaj również, że stres nie jest twoim przyjacielem! Podczas egzaminu oraz przed nim skup się na uspokojeniu swoich emocji. Może ci w tym pomóc medytacja czy ćwiczenia oddechowe. Jeśli stres będzie zbyt duży nie decyduj się na wsparcie lekami uspokajającymi (chyba że masz takie zalecenie od lekarza). Leki te często działają otumaniająco, co może stanowić przeszkodę w uzyskaniu maksymalnego skupienia podczas egzaminu.
- Na salę egzaminacyjną nie można wchodzić z urządzaniami elektronicznymi, takimi jak telefon czy zegarek elektryczny. Pamiętaj o tym, żeby zostawić je w domu.
- Przed wyjściem na egzamin zjedz lekkie śniadanie. Pomoże Ci to w pokonaniu stresu i ułatwi uzyskanie maksymalnego skupienia (oraz uniknięcie nieprzyjemnego dźwięku burczenia w brzuchu podczas idealnej ciszy panującej na sali egzaminacyjnej)
Jak wygląda egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym?
Egzamin trwa 180 minut i składa się z zadań zamkniętych i otwartych. Łącznie można za nie zdobyć 46 punktów, więc do osiągnięcia magicznego progu 30% wymagane jest minimum 14 punktów. Rozwiązania zadań zamkniętych przenieś na kartę odpowiedzi, a obliczenia oraz odpowiedź do zadań zamkniętych pozostaw na arkuszu egzaminacyjnym.
Co powtórzyć przed egzaminem?
- Najlepszą strategią przygotowań jest rozwiązywanie arkuszy z poprzednich lat. Szybko dostrzeżesz powtarzalność niektórych zadań, co pomoże ci w przygotowaniach.
- Ważnym punktem przygotowań jest dokładne zapoznanie się z tablicą wzorów maturalnych. Sprawne korzystanie z karty to klucz do dobrze zdanego egzaminu.
- Tematy, które szczególnie warto powtórzyć przed egzaminem:
- Równania i nierówności z wartością bezwzględną
- Działania na potęgach i pierwiastkach
- Działania na logarytmach
- Wzory skróconego mnożenia
- Rozwiązywanie równań i nierówności
- Rozwiązywanie równań wielomianowych oraz wymiernych
- Rozwiązywanie układów równań
- Planimetria
- Geometria analityczna
- Własności funkcji (liniowa, kwadratowa, wymierna, wykładnicza i logarytmiczna)
- Ciągi
- Funkcje trygonometryczne
- Geometria przestrzenna
- Statystyka
Jako zespół Centrum Edukacji i.Know życzymy wszystkim tegorocznym maturzystom powodzenia na egzaminach. Wierzymy, że jesteście doskonale przygotowani i jedyna możliwa opcja to sukces. Natomiast przyszłorocznych maturzystów serdecznie zapraszamy na przyszłoroczne kursy edukacyjne w i.Know, dzięki którym matura nie będzie dla Was straszna.
Trzymamy kciuki!
PS. W poniższych plikach znajdziecie krótkie przypominajki 🙂
Wybrane wzory matematyczne EM2023
Wzory, których nie znajdziesz w karcie wzorów
Zespół pedagogiczny Centrum Edukacji i.Know
Źródła:
O egzaminie:
https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-maturalny-w-formule-2023/o-egzaminie/
Informator o egzaminie maturalnym z matematyki: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/Informatory/Informator_EM2023_matematyka_PP.pdf
https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/Informatory/Informator_EM2023_matematyka_PR.pdf